Kierunek: Wakacje

Dobre buty trekkingowe na górskie wędrówki

Odpowiednie buty trekkingowe to komfort i bezpieczeństwo na górskim szlaku. Ich wybór często sprawia nam jednak problemy. Na co zwracać uwagę podczas zakupów?

Dobranie odpowiednich dla siebie butów to istotny element przygotowań do każdej górskiej wyprawy. Obecnie na rynku mamy całą gamę obuwia turystycznego. Jakie buty trekkingowe wybrać? Przy zakupie powinniśmy uwzględnić kilka faktów.

Przeznaczenie i rodzaj obuwia

Jak często będziesz wyjeżdżał w góry? W jakich warunkach będziesz używał butów? Odpowiedzi na te pytania powinny nam jasno określić, jakiego obuwia potrzebujemy. Mniej sztywne buty trekkingowe o średniej wysokości (sięgające nieco ponad kostkę) będą dobre, jeśli wyjeżdżasz sporadycznie i wędrujesz w niższych pasmach górskich. Jeśli jesteś wymagającym turystą, który wybiera się w góry wysokie jak np. Tatry nie tylko latem, ale również zimą, powinieneś wybrać buty trekkingowe o znacznie większej sztywności i wyższe, czyli takie, które zapewnią maksymalną stabilizację stopy. Istotna będzie wówczas możliwość przypięcia raków – nie każde buty to umożliwiają.

Wyróżniamy także obuwie niskie – do kostki. Te buty sprawdzą się w niewymagających trekkingach. Oddychalność tych butów jest lepsza niż w przypadku butów wysokich, dlatego będą lepsze w sezonie letnim. Minusem jest brak stabilizacji stawu skokowego.

Rozmiar

Decyzja o wyborze rozmiaru nie może być nietrafiona. Rozmiar buta najlepiej dobrać mierząc długość stopy i wkładki. W przypadku butów trekkingowych pamiętajmy, że niezbędny jest ok. 1 cm luzu, by móc swobodnie założyć grubszą skarpetę.

Materiał – z czego wykonano cholewkę?

Do wyboru mamy materiały syntetyczne lub skórę – najczęściej licową lub nubuk. Materiał syntetyczny będzie lżejszy i tańszy, przy jednoczesnym zachowaniu dobrych właściwości, a zastosowanie membrany zwiększy właściwości wodoodporne. Buty przeznaczone do długich i wymagających wędrówek częściej wykorzystują skórę. Nubuk w porównaniu do skóry licowej lepiej oddycha i zwykle stosowany jest w połączeniu z membraną. Skóra licowa z kolei będzie bardziej odporna na zabrudzenia, uszkodzenia i wilgoć.

Często łączy się też materiały syntetyczne ze skórą, tworząc w ten sposób buty 3-sezonowe – te sprawdzą się świetnie również w mieście.

Podeszwa

Od niej zależy, jak but będzie się zachowywał na nierównych i śliskich nawierzchniach. Osobiście polecam buty na uznanych na całym świecie podeszwach Vibram (z charakterystycznym żółtym znaczkiem), które charakteryzują się doskonałą przyczepnością i odpornością na zużycie. Warto zorientować się, czy zastosowano system tłumiący wstrząsy.

Podsumowanie

Myślę, że już sama podeszwa na Vibramie i legendarna membrana Gore-tex będą dobrymi wyznacznikami obuwia wysokiej klasy. Warto zwrócić również uwagę na wagę butów oraz wzmocnienia w postaci gumowego otoka.

Nie bójmy się kupować butów na Allegro – sprzedawcy również służą nam pomocną radą, a w razie nietrafionego rozmiaru mamy możliwość wymiany.

Tekst dostarczył serwis Cokupić.pl