Kierunek: Wakacje

Jak zorganizować tani wyjazd w góry?

Wakacyjny wyjazd wcale nie musi pochłonąć całego Twojego budżetu. Wystarczy odpowiednio zorganizować i zaplanować wyprawę. Zobacz, jak tanio spędzić wakacje w górach.

Oczywiście nie ma nic za darmo. Z niektórymi kosztami po prostu musimy się liczyć, przynajmniej w początkowym stadium. Myślę, że samo przygotowanie się do wyjazdu może być nieco droższe od samej wyprawy. Góry potrafią być nieobliczalne. Musimy więc być gotowi na każdą ewentualność.

Rozpoczynamy przygotowania

Przed wyprawą w góry warto odwiedzić dobry sklep górski i zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt. Odzież górska czy trekkingowa stanowią podstawowe wyposażenie każdego turysty. Zakup odpowiedniej kurtki w góry i butów trekkingowych to po prostu konieczność. Wygodny plecak, odpowiedni sprzęt, jak chociażby kije trekkingowe, czołówka, namiot wyprawowy i kuchenka turystyczna to kolejne pozycje na liście sprzętowej. Myślę, że większość z nas, z biegiem czasu, zdążyła chociaż w pewnym stopniu skompletować swój sprzęt górski. Tym samym unikamy części wydatków.

Jedziemy w góry

Nie każdy z nas ma góry pod nosem. Sam, mieszkając nad morzem, mam do pokonania kilkaset kilometrów. Najwyższe koszty generują zwykle 3 czynniki: transport, nocleg oraz żywność. Dojazd w góry trochę kosztuje. Aby uniknąć tego kosztu, pozostaje nam autostop. Chwytamy za karton, marker i łapiemy okazję. Pozostaje nam też tzw. carpooling. Być może za niewielką opłatą uda się znaleźć kierowcę, który nas zabierze.

Nocleg w górach

Jeśli szukamy taniego wyjazdu w góry, to na pewno nie zamierzamy spać w pięciogwiazdkowym hotelu. Owszem, pozostają kwatery prywatne w niezłym standardzie, za kwotę nawet 20-30 zł. Podobne koszta wiążą się z noclegiem w schronisku.

Możemy jednak pozostać w bliższym kontakcie z naturą i spać pod namiotem – przede wszystkim np. w Norwegii. W polskich górach jest to raczej zabronione i karane mandatem. Jeśli jednak zastanie nas zmrok, a do schroniska mamy zbyt długą drogę, nie mamy innego wyjścia – rozbijamy namiot. Najlepiej spisze się namiot wyprawowy, jak najlżejszy (dźwigamy go przecież na plecach), jedno- lub dwuosobowy. Dla minimalistów odpowiedni będzie sam śpiwór, zwykła płachta biwakowa i ewentualnie moskitiera przeciw owadom.

Jeśli nie decydujemy się na kilkudniową wędrówkę w górach, a naszym punktem wypadowym jest jedna miejscowość, to bez problemu znajdziemy pole namiotowe lub kawałek ziemi u jakiegoś gospodarza. Za kilka złotych będziemy mieli gdzie spać.

Inne rozwiązanie to couchsurfing, który daje możliwość darmowego noclegu. Sprawdzi się jednak tylko w tych większych i bardziej znanych miastach, położonych w sąsiedztwie gór.

Jedzenie w górach

Jedzenie również wymaga sporego nakładu finansowego. Własna kuchnia turystyczna pomoże nam zaoszczędzić, ponieważ nie będziemy uzależnieni od drogich posiłków w schroniskach. Wystarczy kartusz, palnik oraz zwykła menażka i przybornik, aby przygotować coś pysznego. Obecnie sprzęt turystyczny jest tak zaawansowany technologicznie, że całość nie zajmie nam dużo miejsca, a waga całej kuchni nie powinna przekroczyć 500–600 g.

Kupując jedzenie, warto wybrać produkty wysokokaloryczne. Pamiętajmy, że wycieczka w góry to duży wydatek energetyczny. Wodę zawsze możemy zaczerpnąć z górskiego potoku, warto jednak posiadać tabletki do uzdatniania wody. Bez problemu termos uzupełnimy wrzątkiem lub gorącą herbatą w schronisku.

Jak się okazuje wczasy w górach wcale nie muszą być takie drogie. Odpowiedni sprzęt turystyczny sprawi, że na górskiej wyprawie staniemy się prawie niezależni. Inwestując w niego trochę funduszy na początku, unikniemy wydatków w przyszłości.