Kierunek: Wakacje

Wybieramy buty do biegania

Tak jak dobry rzemieślnik potrzebuje odpowiednich narzędzi, tak samo biegacz powinien uprawiać sport w dopasowanym obuwiu. Podczas zakupów warto wiedzieć na co zwracać uwagę, czym się kierować i co jest trendy.

Dobre buty = dynamiczna przyjemność

Buty do miejskiego biegania tworzone są z myślą o bieganiu na twardych nawierzchniach. Charakteryzują się trwałym bieżnikiem, znaczną strefą amortyzacji, rozbudowanymi systemami stabilizującymi oraz konstrukcją wypełnioną siateczką, zapewniającą optymalną przewiewność i dającą poczucie przyjemnego chłodu.

Muszą być dynamiczne i sprężyste. Zawierają liczne, zwykle opatentowane, systemy ułatwiające bieganie, chroniące stopy czy nawet cały nasz „system biegowy” przed urazami. Czuwają też nad ułożeniem stopy w bucie. Znajdziemy w nich systemy zapewniające wsparcie dla śródstopia. Są także inne systemy: wykonane ze stałych granulek podzielony na tysiące małych elastycznych kapsułek energii umieszczonych w podeszwie, redukujące ciężar oraz otaczające stopę, tworząc tzw. "drugą skórę" chroniącą przed otarciami, a także zmniejszające zużycie najistotniejszych miejsc podeszwy. Stosuje się specjalne montowane do podeszwy paski, które połączone z wydajnym sposobem sznurowania, mają za zadanie ustabilizować piętę i precyzyjniej dopasować i usadowić śródstopie.

Wygoda jest najważniejsza

Takie informacje podają ich producenci. Stworzyli całą machinę technologiczno-reklamową, która usiłuje przegonić konkurencję, a zarazem przekonać nas do wyboru nowych systemów obuwia. W wyścigu biorą udział również producenci wkładek do butów, opracowując technologie mające poprawić właściwości amortyzujące swoich produktów.

My na własnych stopach przekonujemy się co do prawdziwości tych stwierdzeń… i coraz częściej odchodzimy od sztucznych „bajerów” typu żele, granulki czy kapsuły z gazem, wracając do butów zdecydowanie bardziej naturalnych. Nie ulega jednak wątpliwości, że właściwe, wygodne, oddychające buty w zdecydowany sposób zwiększają komfort biegania i powodują, że mniej się męczymy. Sprawiają nieodparte wrażenie, że wykonane zostały specjalnie dla nas, na miarę.

Nie tylko obuwie, czyli design w biegu

Jedni z nas traktują bieganie jako trening, wzmacnianie kondycji, czy odpowiednich partii nóg. Inni jako przyjemność. Dla nich oprócz funkcji liczy się również design. Nieraz zupełnie niezwykły. Przyjemnością samą w sobie podczas biegania jest słuchanie muzyki. Kiedyś czas umilał nam walkman, obecnie robią to małe odtwarzacze i jeszcze mniejsze słuchawki. Ale prawdziwym szykiem w tej materii są grające buty. Tak jest! Firma Dada Footwear zainstalowała w swojej serii Code M głośniki w sportowym obuwiu. W buty wmontowano również odtwarzacz MP3 oraz systemy bezprzewodowej transmisji dźwięku. Pamięć urządzenia pozwala odsłuchać około setki utworów. Dźwięk płynie bezpośrednio do specjalnego zestawu słuchawkowego! Co więcej – w serii znajdziemy wersję z wbudowanym portem USB, lub ze zintegrowaną baterią. Dzięki temu możemy odtwarzać muzykę nawet do 6-ciu godzin. Kto da radę tyle biegać! A jaki design! Zupełnie futurystyczny. Nic dziwnego, że cena butów oscyluje w granicach 200 dolarów.