Kierunek: Wakacje

Wybieramy rakietę do squasha

Rakieta z najwyższej półki dla poczatkującego, czyli squash traktujemy serio.

Squash to dyscyplina rozwijająca się dynamicznie w Polsce i na całym świecie. Gra się w niego w ponad 150 krajach. Nie wymaga specjalnego sprzętu za wyjątkiem rakiety i małej gumowej piłeczki. Oprócz tego wystarczy zwykła odzież sportowa i takież obuwie, najlepiej z jasną podeszwą, by nie rysować drewnianego parkietu.

Jakość w parze z ceną

Na rynku sportowym znajdziemy szeroką gamę rakiet od amatorskich po profesjonalne. Ceny wahają się w przedziale od 60 do 600 złotych. Rakiety dla amatorów najczęściej wykonane są z aluminium. Są więc relatywnie trwałe. W stosunku do innych rakiet mają powiększoną główkę, czyli powierzchnię, którą odbija się piłkę. Cel jest jeden – łatwość trafienia w piłkę. Mniejsza główka to większa precyzja, ale i umiejętności muszą być wyższe. Standardowa wielkość główki to 475-520 cm2.

Ten, kto szybko wdroży się w tajniki squasha, a jest takich wielu, szybko będzie poszukiwał lepszej rakiety, np. aluminiowo-grafitowej czy grafitowo-tytanowej. Rakiety dla profesjonalistów są z najwyższej półki cenowej. W ślad za tym idzie trwałość, jakość, użytkowy design i technologia – niekiedy wręcz kosmiczna. Używa się do nich kompozycji najlepszych materiałów, często opatentowanych i owianych tajemnicą handlową.

Jeśli komuś początkującemu będzie grało się powyższą rakietą lepiej, to oczywiście warto wydać 600 złotych. Ale jest też cała grupa rakiet pośrednich. Na zakup takiego sprzęty namawiałbym tych, którzy dopiero liznęli squashowego abecadła, a mają ochotę zadomowić się na parkietowych kortach trochę dłużej.

Lekka rakieta = mocne uderzenie

Na co jeszcze musimy zwrócić uwagę, kupując rakietę? Ważna jest jej waga. Przeciętna rakieta waży od 110 do 180 gramów. Ciężar dobieramy do naszej siły. Na początek warto wybrać rakietę lżejszą. Mężczyźni około 130-140 gramów, kobiety do 130 gramów.

Ważnym elementem jest stopień przenoszenia drgań na rękę grającego. W rakiecie lepszej klasy drgania te są tłumione konstrukcją i materiałami, z których rakieta jest wykonana.

Grać wolno każdemu

Ale nie od rakiety zaczęła się era squasha. Squash, dynamiczna gra w zamkniętym pomieszczeniu, narodził się na początku XIX wieku wśród ścian… więziennych. Potrzeba ruchu więźniów rozmiłowanych, jak cała Wielka Brytania, w tenisie zaowocowała prostym wynalazkiem – dziurawą piłką tenisową. Ta nie odbijała się od ściany aż tak szybko jak tenisowa i przy zderzeniu lekko się rozgniatała (angielskie „squash” oznacza „zgnieść, zmiażdżyć, rozgnieść”). Można było nią grać w małym pomieszczeniu. Współczesna piłka do squasha mocno odeszła od tamtego wzoru.